Anasayfa » Hong Kong Milletvekili sıfır-Covid tedbirlerine doğumgünü partisine giderek tepki gösterdi
Korona Virüs

Hong Kong Milletvekili sıfır-Covid tedbirlerine doğumgünü partisine giderek tepki gösterdi

Ho, bir doğum günü partisinde Covid-19'a maruz kaldıktan sonra karantinaya alınmasından dolayı sıkı sıfır Covid uygulamasına tepki gösterdi.

Hong Kong hükümetinin aldığı karantina kararıyla uygulanan zorunlu karantinaya göterilen tepkilere ramen uymayı reddeden Pekin yanlısı milletvekili Junius Ho geri adım atmadı.

Cumartesi günü Facebook’ta canlı yayın yapan, düzen yanlısı görüşleri ile tanınan Hong Hong milletvekili Ho, canlı yayında kendisine verilen tepkilere karşı elini masaya vurdu ve öfkeyle parmağını salladı. Şehrin oldukça sıkı Sıfır-Covid-19 stratejisinin “sahildeki kumdan kaleler” kadar sağlam olmadığını söyledi.

“Hükümetin meseleleri ele alış biçimi tamamen rezil, tamamen düzensiz!” diye konuyla ilgili başka bir gönderiye yorum bıraktı.

Ho, 3 Ocak’ta bir yetkilinin doğum günü partisinde potansiyel olarak Covid-19’a maruz kaldıktan sonra geçen hafta karantinaya alınan düzinelerce Hong Kong bürokratı ve milletvekili arasındaydı. Covid önlemlerinin gereksiz sıkılığını sık sık dile getiren Ho’nun karantina sürecindeyken 4 gün aralıklarla covid testi vermesi gerekli.

Bir İspanyol restoranında düzenlenen etkinliğe 200’den fazla kişi katıldı ve bunlardan en az birinin Covid-19 pozitif olduğu doğrulandı. Restoranın veya mevcut görevlilerden herhangi birinin herhangi bir kuralı ihlal edip etmediğini belirlemek için soruşturma sürüyor.

Hong Kong, anakara Çin ile birlikte, katı bir sıfır Covid modelini hâlâ takip eden birkaç yerden biri. Şehir büyük ölçüde dış dünyaya kapalı ve hükümet, anakara Çin ile olan sınırını yeniden açma umuduyla tüm yerel virüs vakalarını ortadan kaldırma hedefini ikiye katlıyor.

Hong Hong’un sıfır Covid politikası yüzünden sınırlar hala kapalı

Sıkı kısıtlamalar, kapsamlı bir izleme, izleme ve test rejimi ve neredeyse tüm şehirlerarası ulaşım sonrası 21 günlük karantina da dahil olmak üzere alınan sert sınır önlemleri, 7,5 milyonluk bir şehir için enfeksiyon oranını ve ölüm oranını oldukça düşürdü. Ancak tartışmalı ve bölücü önlemler aynı zamanda Hong Kong’u izole ederek uluslararası işletmelere ve seyahat etmek isteyenlere engel oluşturuyor.

Hong Kong’da Korona virüs testi pozitif çıkan veya teyit edilmiş bir vakayla yakın temasta bulunan herkes ciddi karantina kurallarıyla karşı karşıya kalıyor.

Hong Hong’da pozitif vakalar, semptomları olup olmadığına bakılmaksızın hastaneye gönderiliyor.. Karantinadakiler sadece arka arkaya iki kez virüs testi negatif çıktıktan sonra karantinadan çıkabiliyorlar ve karantina sonrası hükümetin kurduğu karantina sonrası kişilerin bir süre daha bekletildiği kamplarda 14 gün daha izolasyonlarını tamamlamaları gerekiyor.

Ho ve partiye devam eden yetkililer gibi yakın temaslılarise bir hükümet tesisinde haftalarca tecrit altına alınmayla karşı karşıya.

Ho, videosunda, Hong Kong’un yaklaşık üç aydır ilk yerel koronavirüs vakası salgını sırasında büyük toplantılardan kaçınmak için hükümet rehberliğini görmezden gelen doğumgünü partisine gittiği için özür dilemedi.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!