Anasayfa » Bill Gates ”Yeni Pandemilere Hazır Değiliz”
Korona Virüs

Bill Gates ”Yeni Pandemilere Hazır Değiliz”

BillGates-yenipandemiye-hazir-degil

Microsoft kurucusu Bill Gates, gelecekte yeni bir pandemiye dünyanın hazır olmadığını ifade etti. Bill & Melinda Gates Vakfı corona virüs pandemisinin yoksulluğu tetiklediğini belirtirken, vakfın kurucusu Bill Gates, gelecekte yeni bir pandemiye dünyanın hazır olmadığını ifade etti.

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin işadamlarından biri olan Bill Gates (yaklaşık 137 milyar $ serveti ile), altı yıl önce yaptığı bir ropörtajda dünyanın karşı karşıya kaldığı en büyük tehlikenin dünyaya yayılacak bir pandemi olduğu konusunda uyarılarda bulunmuştu.

Sonrasında bu ropörtaj sık sık gündeme gelmiş ve dünyanın yaşadığı Korona pandemisinde Gates, bazı çevreler tarafından virüsü üretmek ve yaymakla suçlanmıştı.

Hazır Değiliz, Endişeliyim

Gates, son açıklamasında, bir sonraki salgına karşı yeterli hazırlığın yapılmadığını söyledi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Gates, “Pandemi hazırlığına ilginin beklediğimden daha düşük olmasından biraz endişeliyim.” ifadelerini kullandı.

Gates, Dünya’nın gelecekte olası bir pandemiye hazır olmadığı görüşünde.”Salgın hazırlıklarına gösterilen ilginin beklediğimden daha düşük olmasından biraz endişeliyim’’ diyen Gates, ”dünyanın bir sonraki pandemiye hazır hale gelmesi için 100 günde aşı üretme, diğer 100 günde ise bunu milyarlarca insana sunabilme kapasitesine ulaşması gerektiğini” ifade etti.

Bill & Melinda Gates Vakfı tarafından yayımlanan raporda, ulusların aşı üretme kapasitesi başta olmak üzere sağlık sistemlerine daha fazla yatırım yapılması için çağrı yapıldı. Rapora göre, ”düşük gelirli ve zengin ülkeler arasındaki aşıya ulaşmada ciddi bir eşitsizlik var. Öyle ki, bu yılın ilk yarısında Afrika’da yaklaşık 49 milyon doz Covid-19 aşısı uygulanırken, California’da 43 milyon doz uygulandı”. İfadeleri yer aldı.

Gates’ten Aşı Fabrikası Açıklaması

Gates’e göre en büyük çözüm, tüm dünyaya 100 günde aşı üretebilecek kapasiteye sahip fabrikalara sahip olmak. Microsoft’un kurucusu, Biden yönetimine konuyla ilgili ısrarlarını sürdüreceğini açıkladı.

Hazırlıklı olmanın 100 günde aşı yapma ve sonraki 100 gün içinde tüm dünyaya yetecek kadar üretim yapma becerisine sahip olmak anlamına geldiğini belirten Amerikalı milyarder, “Bu yapılabilir.” dedi.

Gates, bir sonraki pandemide 100 günde herkes için aşı üretebilmek için, dünyanın en büyük aşı üreticisi Serum Enstitüsü‘nün bulunduğu Hindistan’da ve diğer gelişmekte olan ülkelerde devasa mRNA aşısı fabrikaları olmasını sağlayacaklarını söyledi.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!