Anasayfa » İsrail’de Vakalar Artıyor
Korona Virüs

İsrail’de Vakalar Artıyor

israil-covidvakalari-artiyor

Hindistan’da ilk ortaya çıkan ve dünya geneline hızla yayılan Delta varyantı İsrail’de de salgının seyrini değiştirdi. Ülkede son günlerde Delta varyantı kaynaklı ortalama 200 yeni vaka açıklanıyor. Vakalardaki yükseliş nedeniyle kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu yeniden uygulanmaya başladı. Kısıtlamaların bazıları tekrar geri geldi.

Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip İsrail’de Covid-19 salgını nüfusun %60 dan fazlasının aşılamayla birlikte haziran ayı başında kontrol altına alınmış ve birçok kısıtlama kaldırılmıştı. İsrail uyguladığı hızlı aşı kampanyası ile nüfusunu en çok aşılayan ülke oldu. Halka çok büyük oranda BioNTech/Pfizer aşısı yapıldı. Aşı sonrası ülke çapında vaka sayıları hızla düştü.

İsrail’de haziran ayının ilk günlerinde günlük vaka sayıları 20’nin altına düşmüş, aktif vaka sayısı da 200’e kadar gerilemişti. Ülke genelinde 19 Nisan’da açık alanlarda, 15 Haziran’da kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu kaldırılmıştı.

İsrail’de günlük vaka sayısı Şubat 2020’den bu yana ilk kez 11 bin seviyesine yükseldi. Hastanelerdeki doluluk oranı hızla yükselmeye başladı. Yapılan açıklamada aşı sonrası ağır hasta sayısında ciddi bir düşüş yaşanırken aşısız hastalarda durum endişe verici yönünde. İsrail Yönetimi yeni Delta varyantına karşı nüfusunu 3.doz aşılamaya başladı.

Okullar Açıldı

İsrail’de 1 Eylül 2021 tarihinde tüm okullar açıldı. Aşılanmamış öğretmen, öğretim görevlileri her 72 saatte bir PCR testi yaptırmak zorunda. Eğitimciler mesai saatleri dışında testlerini yaptırıp ,test ücretlerini de kendileri ödeyecek. Edinilen bilgilere göre, aşı olmayı veya test yaptırmayı reddeden okul çalışanlarının okula girişi reddedilecek ve ücretsiz izne ayrılacaklar.

.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!