Anasayfa » Korona Aşıları Ne Kadar Koruyor
Korona Virüs

Korona Aşıları Ne Kadar Koruyor

koronavirus-asisi-nekadar-koruyor

Aşılar ne Kadar Koruyor ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşam Bilim Kurulu toplantısı ardından bir açıklama yaptı. Korona virüsten hastaneye yatan kişilerin yüzde 90’ının “tam aşılı olmayanlar” olduğunu söyledi. Hastanelerin yoğun bakım birimlerinde Covid-19 tedavisi görenlerin genellikle ya aşısız kişilerden ya da çift doz inaktif aşısı olup üzerinden 4 ay geçmiş ve 3. doz aşısını yaptırmamış kişilerden oluştuğunu ifade etti.

Bakan Koca dünkü açıklamasında, korona virüsten hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Bakan Koca, tek doz aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını , vakaların şu anda en yoğun olarak 15-45 yaş grubu arasında görüldüğünü aktardı.

Bakan Koca, 2 doz Sinovac aşısının üzerinden 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini vurguladı. “Özellikle elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. Yani 2 doz inaktif ( Sinovac-Çin aşısı ) aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır. MRNA ( Biontech-Alman aşısı ) aşısının mutlaka yapılması gerektiğini biliyoruz.MRNA aşısı için hatırlatma dozu için yaptığımız çalışmalarda koruyuculuğunun devam ettiğini biliyoruz. 8 ay sonra riskli grupta daha da önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

Bakan Koca, aşılarını tam olanlara da ”Kalabalık yerlerde maskemizi takalım, mesafemizi koruyalım ve ellerimizi sık sık yıkayalım, rehavete kapılmayalım” dedi.

Aşılar Ne Kadar Koruyor

Uzmanlardan gelen bilgiler doğrultusunda, şu anda yoğun bakımlarda yatan hastaların;

%51’i hiç aşı olmamış olan hastalar

%39’u 2 doz Sinovac aşısının üzerinden 4 aydan fazla geçmiş olan hastalar,

%1.9’u 2 doz Sinovac aşısının üzerine 3.doz Sinovac aşısı olan hastalar,

%1.1’i 2 doz Sinovac aşısının üzerine 3.dozu Biontech aşısı olan hastalar,

%2.3’ü tek doz Biontech aşısı olan hastalar,

%0.5’i 2 doz Biontech aşısı olan hastalar.

“Sinovac inaktif aşısı için koruyuculuk süresi 3-6 ay olarak açıklanmıştı. 4. aydan sonra bu aşının koruyuculuğu azaldı.Sadece çift doz Sinovac aşısı olanların %39 oranında yoğun bakımlarda tedavi gördüğü belirtiliyor.

Çift doz Sinovac aşısı olan kişilerin önemli risk altında olduğunu söyleyen uzmanlara göre, bu kişiler zaman geçirmeden 3.doz aşılarını mutlaka yaptırmalı. Çift doz BioNTech olmasına rağmen Delta varyantı ile enfekte olduğunu, Covid-19 pozitif hastaların genellikle ayakta tedavi edildiğini ifade ettiler.

Çift doz BioNTech ya da 2 doz Sinovac üzerine tek doz BioNTech aşısı olan hastalar ise yoğun bakımlarda çok az sayıda.

Uzmanlara göre aşısız hastalar arasında gençler ağırlıkta. Virüsün mutasyon geçirmesi nedeniyle artık gençlerin de risk altında olduğu ve mutlaka aşı olmaları gerekiyor.

Uzmanlar maske, mesafe ve hijyen gibi tedbirlerin elden bırakılmaması gerektiğini ifade ediyor.

Yazar Hakkında

selin parlak

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!