Anasayfa » AB Koronovirüs güvenli seyahat listesinden 3 ülkeyi daha çıkardı
Korona Virüs

AB Koronovirüs güvenli seyahat listesinden 3 ülkeyi daha çıkardı

AB ülkelerine seyahatlerde uygulanan ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeleri içeren liste güncellendi.

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarından muaf tutulan ülkeler listesinden Avustralya, Kanada ve Arjantin‘i çıkardı.

AB ülkelerine seyahatlerde uygulanan ve kısıtlamaların kademeli olarak kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeleri içeren liste güncellendi. Avrupa Birliği Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre, 17 Ocak’taki son güncellemeyle ‘güvenli ülkeler’ listesinden Avustralya, Kanada ve Arjantin’in çıkarılmasının ardından listedeki ülke sayısı 14 ülkeye düştü.

Buna listeye göre AB ülkeleri, tam aşılı kişiler için Bahreyn, Şili, Kolombiya, Endonezya, Kuveyt, Yeni Zelanda, Peru, Katar, Ruanda, Suudi Arabistan, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uruguay‘a yönelik seyahat kısıtlamalarını kaldırabilecek. AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde Çin‘e de sınırlar açık tutulabilecek.

AB’nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor. Liste, iki haftada bir güncelleniyor. Listedeki ülkelerden AB’ye turistik seyahatlere izin verilebiliyor ancak yolculara test ve karantina gibi bazı ek tedbirler uygulanıyor. Bu tedbirlerin sıra ve sıkılığını her ülke kendi içinde belirliyebiliyor.

Almanya’da aktif Koronavirüs vakası 8 milyona ulaştı

Almanya’da Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı son 24 saatte 34 bin 145 artarak 8 milyon 122’ye yükseldi. Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, Son 24 saatte Kovid-19’dan 30 kişinin yaşamını yitirmesiyle virüse bağlı toplam can kaybı sayısı da 115 bin 649’a çıktı.

Ülkede haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 528,2 olarak belirlenirken, aktif devam eden vaka sayısı ise 884 bin 500 olarak ölçüldü.

Aşılama kampanyasında 62,4 milyon kişiye birinci doz, 60,5 milyon kişiye de ikinci doz Kovid-19 aşısı uygulandı. Hatırlatıcı doz uygulanan kişi sayısı da 39,2 milyona yükseldi. Avrupa Birliği’nin yaptırımları ve tedbirleri sıkılaştırmasındaki neden olarak Almanya başta olmak üzere diğer Avrupa ülkelerinde hızlıca artan Koronavirüs vakaları olduğı düşünülüyor

AB’nin güncel olarak açıkladığı listede yer almayan ülkelerden AB ülkelerinin seyahat etmek isteyenler için kısıtlama ve yaptırımlar devam ediyor.

AB, Mart 2020’de salgının yayılmasını engellemek için zorunlu olmayan seyahatlere kısıtlamalar getirilmesini kararlaştırmıştı, bu yasaklama bugüne kadar yavaş yavaş esnetilmeye başlanmıştı fakat artan vakalarla AB daha sıkı önlemler almaya başladı.​​​​​​​

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!