Anasayfa » Sağlık Bakanlığı aşıya çağırıyor
Korona Virüs

Sağlık Bakanlığı aşıya çağırıyor

saglık-tablo
Vakaların beklenen seviyeye düşmemesini vatandaşların aşılanma konusunda tereddütten kaynaklandığını belirten Koca, aşının önemine dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19‘da son gelişmelerin yer aldığı haritayı düzenli periyodlarla paylaşırken artan vakalarla ilgili Twitter hesabı üzerinden sitem etti. Vakaların beklenen seviyeye düşmemesini vatandaşların aşılanma konusunda tereddüt ve aşılanma hızının yavaşlığıyla ilgili olduğunu idda eden Koca “Aşı konusundaki çağrılarıma kulak verin” başlığıyla Covid-19 vaka tablosunu paylaşırken aşının önemine dikkat çekti.

Okulların açık kalması buna bağlı

Sonbahar döneminde okullar iki yıldan sonra ilk defa örgün eğitime açılırken Koca Türkiye’nin nüfusa kıyasla aşı oranı en iyi ülkeler arasında yer aldığını aktararak aşılanma konusunda halkı “Vaka ve can kaybı sayılarımız arasında belirgin farklar var” diyerek aşılanmaları ve tedbiri elden bırakmamaları için uyardı. Türkiye’de son 24 saatte 361 bin 350 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 760 kişinin testi pozitif çıktı, 214 kişi yaşamını yitirdi.

Rusya’ya 7 gün tam kapanma geliyor

Türkiye’nin kuzeyinde yer alan Rusya’da da vakalar artmaya devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, korona salgınında vaka ve ölüm sayılarının hızla artması ve önüne geçilmesinde sağlık sisteminin yaşadığı zorluklardan dolayı 30 Ekim-7 Kasım arasında çalışanların maaşlarının ödenmesi şartıyla ülke genelinde kapanma ilan edildiğini duyurdu. Putin, alınan tedbirlerin gidişatına göre 7 Kasım’dan sonra da tatil günlerini uzatabileceklerini açıkladı.

Türkiye aşı oranında en iyi ülkeler arasında

Günlük vaka tablosunu yayınlamadan önce Twitter hesabından bir mesaj paylaştı. “Aşı konusundaki çağrılarıma kulak verin” diyen Koca, ilk olarak vefat sayısını duyurdu. Sonrasında Günlük Covid-19 haritasını paylaşan Koca, Türkiye’nin nüfusa kıyasla aşı oranı en iyi ülkeler arasında yer aldığını aktararak “Buna rağmen, günlük vaka ve can kaybı sayılarımız arasında belirgin farklar var. Aşı her yerde benzer etkiyi göstereceğine göre, acaba nerede hata yapıyoruz?” sorusunu sordu. Öte yandan Türkiye’de son 24 saatte 361 bin 350 Kovid-19 testi yapıldı, 29 bin 760 kişinin testi pozitif çıktı, 214 kişi yaşamını yitirdi.

İllere göre aşılanma oranları

Türkiye aşılanma konusunda en iyi ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Koca aşılanma hızının devam etmesi için aşının önemine dikkat çekti. Güncel Covid-19 resmi tablo verilerine göre Türkiye’de 18 yaş üstü nüfusta ikinci doz aşı uygulananların oranı yüzde 76,86, birinci doz aşı yapılanların oranı ise yüzde 88,63. Türkiye’de şimdiye kadar yapılan aşı sayısı 114 milyon 620 bin 510’un üzerinde.

İki doz ve üzeri aşıyı (3. Hatırlatma dozu dahil) olanların oranının en yüksek olduğu 10 il, Ordu, Muğla, Kırklareli, Amasya, Çanakkale, Eskişehir, Osmaniye, Balıkesir, Edirne ve Burdur olarak kayıtlara geçti. İki doz aşıyı tamamlayanların oranının en düşük olduğu iller ise kayıtlarda; Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Muş, Siirt, Mardin, Bitlis, Bingöl, Ağrı ve Bayburt olarak açıklandı.

Yazar Hakkında

İnci Güleç

Yorum Yaz

Yorum Yazmak için Tıkla!